Temel Grafik Tasarım Türleri

grafik tasarım

Bilindiği gibi; görüntü, tipografi, renk ve form aracılığıyla oluşturulan görsel kompozisyonların en önemli noktası “tasarım” aşamasıdır. Pek çok farklı yoldan sonuca ilerlemek mümkündür.
Tasarımcılar genel olarak tek grafik tipinde uzmanlaşır. Nadiren bir dizi ilgili ya da benzer tasarım türüne odaklananlar da vardır.
Bu yazımızda, belirli beceriler ve tasarım teknikleri gerektiren farklı türleri 8 başlıkta sizlerle paylaşacağız.

1. Görsel Kimlik Grafik Tasarım

Marka kimliği, kuruluşun kişiliğini, tonunu ve özünü, ayrıca anılarını, duygularını ve deneyimlerini nasıl ilettiğidir. Markanın yüzü gibi hareket eden ve bu soyut nitelikleri görüntüler, şekiller ve renkler aracılığıyla ileten çalışmalar bu türün örnekleridir. Marka kimliğinin görsel unsurları üzerinde yapılan işlerdir de denebilir.
Görsel kimlik grafik tasarımında uzmanlaşan tasarımcılar, en verimli uygulamaları tanımlayan ve çeşitli ortamlarda uygulanan görsel markalama örnekleri sağlayan bir dizi görsel marka yönergesi (stil kılavuzları) da oluştururlar. Böylece gelecekteki uygulamalar için marka tutarlılığının sağlanmasına yardımcı olurlar.

2. Reklam ve Pazarlama Grafik Tasarım

Şirketler, hedef kitlelerinin karar verme sürecine pazarlama stratejileri ve etkili reklamlarla müdahale ederler. Zira insanların bir ürün, hizmet veya marka hakkında sahip oldukları istekler, ihtiyaçlar, farkındalık ve memnuniyetler çok önemlidir. Bu nedenle çevrimiçi ortamlara ve spontan gelişmelere de hâkim olunması gerekir.
Tasarımcılar, pazarlama stratejileri için birikimler oluşturmak üzere şirket sahipleri, yöneticiler veya pazarlama uzmanlarıyla beraber yaratıcı bir ekibin parçası olarak çalışabilirler. Tek başlarına veya kurum içi hizmet vermek üzere iş yapan tasarımcılar da vardır. Geleneksel olarak baskı odaklı olsa da, bu tasarım türü, özellikle içerik pazarlaması ve dijital reklamcılık amaçlı da yönlendirilebilir.
Genel olarak sık kullanılan tasarım materyalleri şunlardır: basın-yayın reklamları, dijital sunumlar, sosyal medya reklamları, afişler, panoları ve araç kaplamaları…

3. Kullanıcı Arayüzü Grafik Tasarımı

Kullanıcı arayüzü (UI), bir tüketicinin cihaz veya uygulama ile nasıl etkileşime girdiğine dair verilerle ilgilenir. Kullanıcının görsel deneyimleri; butonlar, menüler, mikrolar gibi ekran grafik öğelerinin tasarımı açısından çok değerlidir. Estetik çekiciliği ve teknik işlevsellik arasında denge kurabilmek tasarımın vaz geçilmezlerindendir.
Kullanıcı Arayüzü Grafik Tasarımcısı şunları yapabilir: Oyun arayüzleri, web sayfası, tematik tasarımlar ve uygulama tasarımları. Gelen işle bağlantılı olarak, zihinsel süreçler ve deneyimini istenen arayüzler için kullanmak gerekir. Bu bağlamda tasarımcı grafik uygulamalarına ek olarak HTML, CSS ve JavaScript gibi dilleri de bilmelidir.

Mutlu Freelancer Olma Kılavuzu

4. Yayıncılık Grafik Tasarımı

Yayınlar, halka açık dağıtım yoluyla bir hedef kitleyle iletişim kuran uzun biçimli parçalardır. Yayın tasarımı (kitap, gazete, dergi gibi) klasik bir tasarım türüdür. Bunun için tipografi, fotoğraf, grafik ve illüstrasyonları içeren sanat eserleriyle mizanpajlar oluşturmak için editörlerle ya da yalnız çalışırlar.
Yayın tasarımcıları gelişmiş derecede iletişim, düzen ve organizasyon becerilerine sahip olmalıdır. Grafik tasarım uzmanlığına ek olarak, renk yönetimi, baskı ve dijital yayıncılık deneyimleri olması gerekir.
5. Ambalaj Grafik Tasarımı
Firmalar ambalaj tasarımlarıyla, tüketicilerle doğrudan iletişim kurabilir ve bu ambalajı son derece değerli bir pazarlama aracı yapar. Özenle çalışılmış her etiket, kutu, şişe, kap veya çanta markanın hikâyesini anlatabilir. Ambalaj tasarımcıları ürün için farklı konseptler oluşturur, maketler geliştirir ve baskıya hazır dosyalar oluşturur.
Bu, baskı ve üretim süreçleri konusunda uzman bilgisi ve endüstriyel tasarım anlayışı gereklidir. Tasarımcı, müşterilerin, pazarlamacıların ve üreticilerin belirli taleplerini karşılamak için esnek olmalı ve mevcut trendleri iyi takip etmelidir.

 

Ambalaj Tasarımlarındaki Klasik Tasarımcı Hataları

 

6. Hareketli Grafik Tasarım
Çevrimiçi medyada, televizyonda ve filmlerde kullanılan animasyon, ses, tipografi, görüntü, video ve diğer efektler hareketli tasarımların konusudur. “Hareketli grafik tasarımcılığı” daha yeni bir uzmanlık alanıdır. Bu nedenle tüm dijital platformlarda oldukça geniş bir yaratıcı üretim alanına sahiptir.
Bu unsurlardan başlıcaları şunlardır: hareketli logolar, afişler, sunumlar, başlık dizileri ve bitiş jenerikleriyle tüm video ve anime reklamlar.

 

7. Çevresel Grafik Tasarım
Bu tip tasarımlar, mekânları daha akılda kalıcı, ilginç, bilgilendirici veya gezinmesi daha kolay hale getirirler. Genel deneyimlerini geliştirmek için insanları yerlere görsel olarak bağlarlar. Çevresel grafik tasarım, grafik, mimari, iç mekân, peyzaj ve hatta endüstriyel tasarımı birleştiren çok disiplinli bir uygulamadır.
Çevresel tasarımlar için en sık kullanılan alanlar: Mağaza iç mekânları, duvar resimleri, navigasyon uygulamalarıyla sportif ya da sanatsal etkinlik ve konferans alanları…

 

8. Sanat ve İllüstrasyon İçin Grafik tasarım
Grafik sanatı ve illüstrasyon, teknik olarak grafik tasarımdan oldukça farklıdır. Grafik tasarım bağlamında, ticari kullanım için o kadar çok şey yaratılmıştır ki biri olmadan diğeri hakkında konuşmak neredeyse mümkün değildir. Tasarımcılar iletişim kurmak ve sorunları çözmek için kompozisyonlar yaratır.
Çok geniş bir alanı olan bu tasarım türünün önemli alanlarından birkaçı şöyledir: kitap kapakları, grafik desenler, çizgi grafik romanlar, teknik resimler ve konsept sanat.

Önerilen makaleler