Müşteri Nasıl Sunum Görmek İster?

İşin müşteri ayağı her zaman en çileli bölümdür. “Hayal satmak” deyimi bir odada yankılanıp durur. Hayal satmak gibi bir makyajın altında reklamveren (müşteri) salak yerine konmayı değil fikirlerin yere bastığını görmek ister.

Gerçeklik

Bir Konya Reklam Ajansı’nda veya İstanbul Reklam Ajansı’nda her nerede olursanız olun yaptığımız iş her ne kadar hayal satmak da olsa, işi olabildiğince gerçek alanlara uygulamak gerekir. Örneğin bir billboard tasarımını o şehirdeki billboardlarda göstermek müşterinin hayal etmesini ve dolayısıyla işi satmanıza yardımcı olur. Aynı şekilde tabela tasarımını müşterinin ofisindeki tabelanın fotoğrafı üzerinde göstermek daha inandırıcı olabilir.

Güven

Sunum tamamen iş göstermek ile ilgili değil, kısmen o işi yapabileceğinizi müşteriye göstermekle de ilgilidir. Müşterinizin dijital veya basılı işleri yakından bildiğini düşünmeyin çünkü aslında komplike bir iş yapıyoruz. Çevrelerinden dolayı ufak fikirleri olabilir ama kesinlikle tam anlamıyla bilmeleri pek olası değil. Bunu fırsat bilerek müşteri karşısında uçup kaçmayın veya müşteriyi salak yerine koyup ‘o iş öyle yapılmaz’ gibi ifadelerle karşı çıkmayın. Müşterinin güvenini kaybetmek geri dönülmez bir tahrip yaratır.

Samimiyet

Yaptığınız işi görüşme esnasında yapabileceğinize inandırmanız gerekir. Kaçamak cevaplar sizi sadece aşağıya çeker. Yapamayacağınız şeyleri söylemekte tereddüt etmeyin. Bir reklam ajansı hem 3 boyutlu animasyonlar hazırlayıp hem de basılı işler yapamayabilir. Müşteri bunu bekler ama bizler işlerin bu kadar basit olmadığını biliyoruz.

Ortak Çalışma

Her işi bünyenizde yapamayabilirsiniz. Örneğin fotoğraf çekimi yapamıyorsanız üçüncü kişilerle bağlantınızın olduğunu, profesyonel bir fotoğrafçı ile çalıştığınızı söyleyebilirsiniz. Bu sizi müşterinin gözünde amatör yapmaz tam tersine her işi uzmanına vermeniz profesyonel görülmenize yardımcı olacaktır.

Prototip

İmkanınız varsa işi, işin bitmiş haline en benzeyen şekliyle gösterin. Prototip hazırlamaktan imtina etmeyin. Çünkü müşterinizin muhteşem bir hayal dünyası olmayabilir. Örneğin bir ambalaj tasarımı yaptıysanız ufak bir maket yapabilirsiniz veya mobil bir tasarım yaptıysanız yardımcı uygulamalarla birbiri arasında geçiş yapan sayfaları telefonunuzdan sunum olarak gösterebilirsiniz. Prototip yapmak saydığım tüm maddeler ile ilişkili. Sunumu en çok zenginleştiren unsur.

Mockup Kullanımı

Sandalyeden kalkmadan kullanabileceğiniz mükemmel bir kaynak ama artık her alanda kullanımı abartılmış durumda. Bardak, bilgisayar, telefon, antetli kağıt veya kartvizit için fotoğraf çekip tasarımı üzerine yerleştirmek çok akıllıca olmayabilir. Çünkü müşterinin bir objesi ile eşleştirmeniz pek mümkün değil ama tabela, billboard, poster tasarımları gibi müşterinizle eşleştirebileceğiniz daha doğrusu müşterinizin rahatça hayal edebileceği ortamlar için fotoğraf çekip üzerine tasarım yerleştireceğiniz alanlar daha akıllıca olabilir.

Önerilen makaleler