Mutlu Freelancer Olma Kılavuzu

Sektörde bir ağ oluşturabilmek, özgürleşmenin can damarıdır; işinizi canlı tutar. İş verenlerle sözleşmeleriniz olduğunda bile aldığınız işlerin sayısı, geri dönüşleri, revizeleri öngörülemez olabilir. Bir ay içinde on küçük proje ve devam eden üç büyük projeniz olabilir. Kendinizi projeler için yetersiz görmek zihinsel sağlığınıza ve cüzdanınıza stres olarak yansıyabilir. Kimliğinizi diğer profesyonellerle, serbest çalışanlarla ve potansiyel işverenlerle paylaşın. Freelance olmak hayalet olmak demek değildir. Ulaşılabilir ve cana yakın olun. Bünyenizde bol miktarda projeye barındırın. Bu çaba, sonraki işinizi ararken bir iş bulmanızı kolaylaştırır.

İş seçebilme şansı
Sektör ortalamasından daha az gideriniz olmasına rağmen, gelir hedeflerinizi karşılayacak bir proje yürütmek size daha az stres, daha fazla maddi fayda sağlayacaktır. Daha fazla yaşama fırsatı ve sevdiğiniz işleri yapma fırsatı bulacaksınız. Freelance çalışmaktan beklediğiniz şey de tam olarak bu değil mi?

Yalnızlığın üstesinden gelmelisiniz
Freelance çalışmak insanları biraz yalnızlaştırabilir. Buradaki yalnız kalmaktan bahsettiğim şey iş arkadaşlarınızın olmaması değil. Daha çok yaptığınız işin kritiğini yapamamak, tek karar verici olmak. Yani yaptığınız işin çizgisinin doğru veya yanlış olduğu konusunda tek karar verici olmak daha sonra ‘doğru yolda mıyım acaba?’ çelişkisine neden oluyor. Bu ikilem bazı tasarım kollarında faaliyet gösteren tasarımcılar için geçerli. Yazılımcılar için çok da geçerli olmayabilir. Bu yalnızlığı bazı sosyal mecralarda oluşturulan gruplarda kritik yaparak aşabilirsiniz veya Konya ilindeyseniz bir Konya Reklam Ajansı çalışanı ile irtibat halinde olabilirsiniz. Bir İstanbul Reklam Ajansı tasarımcısı ile ortak projeler de yapabilirsiniz. Freelance çalışan ve ajans çalışanı arasında ortak bir köprü herkesin faydasına olur.

Hedefleriniz ulaşılabilir olsun
Bazı freelance tasarımcılar iş ve sosyal hayatı fazlasıyla birbirine karıştırıyor. Bir işletmede çalışırken iş sahanız ve sosyal alanlarınız farklıdır ama freelance çalışıyorsanız bunlar birbirine karışabilir. İş yapma alanınızı evinizin dışına taşımak mükemmel bir fikir olabilir ama maddi olanaklar el vermiyorsa dinlendiğiniz alan ile iş alanınız arasında duvarlar olmalı. Ne kadar disiplinli olursanız belirlediğiniz hedefler size o kadar yaklaşır. Hedeflerinizi hayatınızı disipline etme başarınız ifade eder.

Freelance çalışmak heyecan verici bir kariyer hamlesidir. Üşengeçliğinize, programsızlığınıza, disiplinsizliklerinize meydan okuma ve becerilerinizi geliştirmeniz için müthiş fırsatlar sunar. Olgunlaşmak için müthiş bir hamledir.

 

Fakat şunu akıldan çıkarmamak gerekir; freelance çalışmak en kolay çalışma şekli değildir.

Önerilen makaleler