2022 yılının 8 teknolojik trendi

Donanım ve yazılım (Hardware/Software) için geliştirme; veri analizi ihtiyaçları, güvenlik konuları, mahremiyet endişeleri, sürdürülebilirlik, tıbbi acillere çözümler, bağlantı ve iletişimdeki ileri ihtiyaçlar, en son sinerjik ürün çalışmalarına da ilham kaynağı olmuştur.
Teknoloji şirketleri, yeni normale uyum sağlamak ve yardımcı olmak için hem teknolojik trendleri yakalama adına hem de yükseltilmiş ürünleri piyasaya sürerek daha aktif hale getirdiler. Artık küresel işletmeler, işlerini daha teknolojik yönetiyorlar.
Uzaktan ve hibrit çalışmaya beklenmedik geçiş, teknoloji dünyasındaki ilerlemenin pratiğe dönük kısmını da hızlandırdı.
Pandemi boyunca ve sonrasında nelerin trend haline geldiğine bakacağız. İzlenecek teknolojik gelişim yolları için yapılan dikkat çekici ilk 10 çalışma şöyle:

1. Yapay zekâ (AI) ile desteklenmiş siber güvenlik:
Hacker diye adlandırılan tekno-korsanlar her sene milyonlarca dolarlık zarara neden oluyorlar. Siber saldırılar, e-posta kimlik avı dolandırıcılığı ve fidye yazılımlarında hızlı bir artış olduğunu görüyoruz. Siber güvenlik şirketleri güvenlik açıklarını gidermek için net ve etkili teknik çözümler bulmak zorundalar.
İşyeri dijitalleştirme ve uzaktan erişimle çalışma, veri ihlalleriyle kayıpları azaltmak için çalışanları çevrimiçi güvenlik konusunda yeniden eğitmeyi bir öncelik haline getirdi.
Sanal dünya korsanlarına karşı bulut depolama şirketleri, çevrimiçi veri depolama ve veri aktarımları için uçtan uca şifreleme gibi hizmetler sunuyor.

2. Beklenen 5G teknolojisinin benimsenmesi:
Bir diğer teknolojik trend 5G, birbirine bağlanan ve birlikte çalışan internet destekli akıllı cihazları tamamını içeren Nesnelerin İnterneti’ni (IoT) değerlerini artıracak. Ericsson’un hazırladığı 2022 Mobilite Raporuna göre, 5G teknoloji abonelikleri bu yıl bir milyarı aşacak.
Önceki servis sağlayıcı değerlerine nazaran 5G 100 kat daha hızlı. Bu bağlamda yapılan yüklemeler, indirmeler, veri aktarımları ve akışlar çok daha hızlı olacak. Her mobil ağla kalabalık bir yerde 4G ile bağlantı sorunu yaşanırken, yeni 5G dalgaları kilometrekare başına bir milyona cihaza kadar iletilebiliniyor.

3. Davranışların İnterneti (Internet of Behaviors):
Evlerimizdeki IoT cihazlarıyla servis sağlayıcılar tarafından müşteri verileri toplanıyor. İşletmeler, şu anda genelde Davranışların İnterneti (IoB) olarak bilinen verinin değerini belirlemek için analitik ve büyük veri tekniklerini kullanıyor.
Kişiselleştirilmiş çözümler herkes için önemli olsa da hala bir direnç olduğu kesin. Siber teknoloji firmaları, kullanıcıları bu çözümleri geliştirmek için, kişisel verileri kendileriyle paylaşmaya ikna etmek konusunda bir mücadeleyle karşı karşıya kalıyorlar. Bu nedenle kişisel veri toplamaya farklı bir yaklaşım, işletmelerin veri analizi ihtiyaçları için mevcut önyargıları kırmak bağlamında vazgeçilmez bir önem taşıyor.

4. Yapay zekâ (AI) ve kontrollü öğrenimi:
Yapay zekâ, dünyadaki en tutarlı gelişen teknolojilerden birisi olarak dikkat çekiyor. Yaygın kullanımı, sağlık, güvenlik, lojistik ve eğitimden bilgi teknolojisine kadar birçok sektörde çözüm üretme gayretini sembolize ediyor.
Ayrıca yapay zekânın (Artificial Intelligence) diğer kullanımları arasında, imalatta otomasyon, kendi kendini süren arabalara rehberlik etmek bulunuyor. Siri veya Google gibi akıllı çevrimiçi asistanlar da çalışmalarda yer alıyor.

 

teknolojik trend

5. Metaverse evreni çalışmaları:
Metaverse, insanların sosyalleşmek, çalışmak, alışveriş yapmak, işbirliği yapmak veya birlikte oyun oynamak için avatar olarak oturum açabilecekleri sanal, üç boyutlu bir alandır. Bu kavram Facebook’un ismini “Meta” olarak değiştirmesi, sosyal bağlantıdaki bir sonraki evrim tanımıyla dikkat çekiyor.
Teknoloji devleri Metaverse’yi hayata geçirmek için, sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) gibi yeni teknolojik cihazlara yatırım yapıyor.
MetaMetric Solutions’a göre, Metaversedeki gayrimenkul satışları geçen yıl 501 milyon dolara ulaştı ve 2022’de 85 milyon doları aştı. Blockchain teknolojisi sayesinde insanlar bu sanal varlıklara sahip olabilir ve hatta oyun içi satın alımlar yapabilirler.

6. Blok zinciri teknolojisi (BC):
Blockchain, merkezî olmayan verilerin dağıtılmış kaydıdır. BC tüm kripto para birimleri, dijital ödeme teknolojileri, şifreleme teknolojileri ve blockchain oyunlarının temelini oluşturuyor. Dilendiğinde banka kanallarından somut paraya da dönüştürülüyor.
Kripto para kazanmak için değiştirilemeyen tokenler (NFT’ler) –kalıcı birbirinin yerine geçemeyen blok zinciri veri birimleri- kullanılması popüler bir trend olarak yükseliyor.
BC teknolojisi aynı zamanda, tıbbi verilerin ve diğer kişisel kayıtların saklanması, telif haklarının korunması, tapu sahiplerinin listelenmesi, dijital işlemlerin izlenmesi, NFT pazarlarında ticaret ve tedarik zincirinin izlenmesi için uygulanabilir hale getiriyor.

7. Temiz teknoloji (Cleantech):
Baş döndürücü hızla değişen dünyada, sürdürülebilir yaşam arzusu, kısaca temiz teknoloji olarak bilinen yeni teknolojilerin gelişimini etkiliyor. Cleantech, doğal kaynakların kullanımını optimize ederken ürün veya hizmetlerin çevresel etkisini azaltıyor. Yenilenebilir enerji, fosil yakıtlardan daha düşük karbon salınımı, güneş ve hidroelektrik enerjiyle, sürdürülebilir teknolojiler geliştirmede en dikkate değer girişim olarak dikkat çekiyor.
Şu anda temiz teknoloji trendleri arasında şarj edilebilir piller, elektrikli araçlar ve motorlar, güneş panelleri, bioyakıtla çalışan jeneratörler ve atık yönetimi yer alıyor.

Eğitim neden olmazsa olmazdır?

8. Eğitim teknolojileri (Edtech):
COVID-19 salgını süresince okulların dünya genelinde kapanması farklı arayışlara yol açtı. Eğitim teknolojisi (Edtech) şirketleri, uzaktan öğretim için farklı dijital platformlar oluşturarak çözümler sunmak üzere ortaya çıktılar.
Yapa zekâyla, mevcut eğitim içeriği gözden geçirildi. Derslere nelerin dâhil edilmesi gerektiği belirlendi. Öğrenme deneyimi oyunlaştırılarak eğlenceli ve ilgi çekici bir müfredata dönüştürme süreci devam ediyor. AI kullanılarak öğretim platformlarına entegre etmek; dersleri kişiselleştiriyor, öğrencilerin öğrenme stillerini takip ediyor ve gelişimleri hakkında raporlar verebiliyor.
Süreç, eğitim konferansları, video sunumlar ve online kurslara özel hizmetler sunuyor.

Önerilen makaleler