Zamanı Takip Edin

İki tür zaman takipçisi vardır:

İlki freelance projeler için faturalandırmayı yönetmeye yardımcı olan uygulama veya programlar. Bu araçlar, tam olarak hangi projede zaman harcayacağınızı (ve kimlerin faturalandırılacağını) bilmenize yardımcı olur. Bir Konya Reklam Ajansı’nda bir şeyler üreten veya bir İstanbul reklam ajansında çalışan biri için çok da gerekli olmayabilir. Çünkü sizin adınıza bunları yapan birileri mutlaka çıkar. Birden fazla cihazda izleyebileceğiniz (gereksiz yerlerde zaman kaybetme ve birden fazla yerden çalışma eğiliminiz varsa) ve raporlamasının kolayca anlaşılabilmesini isterseniz size yardım edecek bir uygulama üretkenliğinizi artırabilir.

Yardımcı araç: Tomatoid: Track time, Do more
Uzaktan çalışanlar için tasarlanmış, üretkenlik raporları ile birlikte gelen ücretsiz bir araçtır.

İkinci türdeki ‘zaman takipçisi’ ise neyi ne zaman yaptığınızı en başından itibaren takip eder. Müşterilerinizi faturalandırmaya ve zamanınızı verimli bir şekilde kullanmaya yardımcı olmak için daha az para ödersiniz. Çoğumuz dikkat dağınıklığının bizi en iyi işimizden ne kadar uzağa sürüklediğinin farkında bile değil.

Yardımcı araç: RescueTime
Bilgisayarınızın arka planında ve mobil cihazlarda çalışır. Daha sonra kullanmakta olduğunuz web sitelerin ve yazılımların her birinde ne kadar zaman harcamış olduğunuza dair bir rapor sunar. (Instagram’da kalma süresi biraz şaşırtıcı olabilir.) Web siteleri veya daha fazla kaçınma ihtiyacı duyduğunuz uygulamalarda geçirdiğiniz vakti sınırlamak için bu aracı kullanabilirsiniz.

Daha Görsel Araçlar Kullanın
Freelance tasarımcılar, tasarımlarda kullandığı materyalleri ve genel olarak görünme şeklini müşterilere ve diğer ekip üyelerine açıklamaya çalışırken çok fazla zaman harcayabilirler. Görsel olarak işbirliği yapmanıza olanak sağlayan bir araç kullanarak boşa harcanan tüm zamanın ve çabanın önünü kesebilirsiniz.

Dijital bir beyaz tahta ile çevrimiçi toplantı ayarlanabilir, farklı programlarla ilgili sorunlar için bile beyin fırtınası yapabilir ve çözüm üretebilirsiniz. Gerçek zamanlı bir işbirliği, sizi yalnızlıktan kurtarıp bir ekiple çalışmanın sorumluluğunu verir. Bu, projeleri görevde ve zamanında tutmak için harikadır.

Denenecek araç: Mural
Görsel alanda fikirlerinizi paylaşmak için kullanabileceğiniz harika bir araç. Dijital beyaz aracın kullanımı oldukça basit. Sadece hızlı çizimler ve paylaşımlar için tasarlanan bir araç değil; aynı zamanda kullanıcılar her şeyi gerçek zamanlı olarak görebilir. Ayrıca zamanlayıcılar ayarlanabilir, böylece toplantılar zaman çizelgesinde kalır.

Önerilen makaleler