Dikkatinizi dağıtacak şeylerden uzaklaşın

Bildirimleri Kapatın

Dikkatinizin dağılmasından kaçınmanın en iyi yolu bunları cihazınızdan kaldırmaktır. Mobil bildirimlerinden masaüstünüzdeki pop-up’lara kadar bu küçük dikkat dağıtıcılar gününüzü yer bitirir.

* Freelancer kuralı No.1: Push bildirimlerini kapatın.
* Freelancer kuralı No.2: Mobil cihazlardaki sesleri kapatın.
* Freelancer kuralı No.3: Tek başınıza yapamıyorsanız engelleme uygulaması kullanın.

Yardımcı araç: Freedom
Kullanıcıların belirli web sitelerde ve uygulamalarda geçireceği zaman miktarını planlamasına olanak tanır. Facebook’a biraz ‘bağımlı’ iseniz bunu deneyip kullanımınıza bazı gerçek sınırlamalar koyun.

Kulaklık Takın

Dünyayı biraz gürültüyle engelleyin. İyi bir kulaklık setine yatırım yapın ve dikkat dağıtıcı seslerden kurtulmak için kulaklık kullanın. Arka planda kalan müzikler bulun. Reklamsız olanları çoğu insan için en iyisidir, çünkü yüksek seslere ve uyaranlara maruz kalmazsınız. Çalışırken dikkati dağıtan podcast’lerden ve sesli kitaplardan kaçının.

Kulaklığın başka bir faydası daha vardır: onları taktığınız zaman insanlar onları duyamayacağınızı ve meşgul olduğunuzu düşüneceğinden sizi rahatsız etmemeleri daha olasıdır.

Bir Zaman Takipçisi Kullanın

Zamanınızı tam olarak nasıl harcadığınızı veya bu dikkat dağınıklığının nereden geldiğini biliyor musunuz? Kendinize günün nereye gittiğini sordunuz mu ve bunun için neden bir şey yapmadığınızı?

Yaptığınız işi iyi bir şekilde ele almak istiyorsanız -özellikle günün çoğunu bilgisayar başında geçiren tasarımcılar için- bir zaman takipçisi aracı veya uygulamasından yardım alın.

Gizliden Göz Atın

Web arayüz tasarımcıları genelde çevrimiçi olur. Gizli modda göz atmayı deneyin (pop-up’ları ve bildirimleri bir bölmede tutar) veya verimliliğinizi kontrol altında tutmak için bir tarayıcı eklentisi kullanın.

Yardımcı araç: StayFocused
Belli web sitelerinde harcayabileceğiniz zamanı kısıtlayan bir Google Chrome uzantısıdır. Yani tüm gün boyunca çevrimiçi olmanız gerekse de Twitter’da takılmayacaksınız. Web sitelerini, içerik türlerini (kedi videoları gibi) engelleyebilir veya belirli bir süre için ücretsiz tarama sürelerine izin verebilirsiniz.

Önerilen makaleler