Müşteri İçin Freelance

Tutarlı planlar yapın

İşletmeler tutarlı bir programa sadık kalmayı özgürlükten daha fazla inandırıcı bulur. Pazartesi-Cuma standart 08:00-17:00 çalışmak kısıtlayıcı hissettirebilir ama işletmeler bunun efektif olduğuna inanır. Çalışma saatleriyle ilgili bir başka yazıyı da buradan okuyabilirsiniz: https://blog.ustazeka.com/calisma-saati-sorunsali/

Freelance olarak bunu kendi dünyanızda değiştirme hissi ile disiplinsizlik arasında ince bir çizgi vardır. İster gece geç saatlerde, isterseniz sabahın erken saatlerinde çalışmayı tercih edin ama mutlaka çalışacağınız saatler belirli olsun. Müşterilerinize veya proje ortaklarınıza ulaşabileceğiniz, e-posta attığınızda cevap alabileceğiniz, aradığınızda ulaşabileceğiniz saatler olursa işler daha hızlı ilerler. Ayrıca çalışma haftanız için düzenli bir program belirleyin. E-Postaların takibi, faturaların takibi, sosyal ve sektörel çevre oluşturmak gibi idari görevleri de planlayabilmek için dört günlük çalışma ve bir gün plan yapma günü belirleyin. Tatil günlerinizin düzenli olması her hafta aynı günlerde tatil yapacağınız anlamına gelmez. Düzenli bir program, güne her başladığınızda iş zihniyetine girmenize yardımcı olur.

 

İşinize yatırım yapın

Freelance çalışmak aslında bir işletme sahibinin kostümünü giymeye de benzer. Yapabildiğiniz her yerde maliyet düşürücü hesaplar yapmak cazip gibi gelse de işinizi verimli bir şekilde yapmanız için gereken araçlara mutlaka yatırım yapın. Hizmet alanlar asla geç iletişimi sevmez. Freelance bir çalışan ile bağlantısız kalmaya tahammül edemezler. Çünkü siz işverenler için genelde bir mail metnisinizdir. Projeleri tamamlamak ve bu yanlış anlaşılmalara mahal vermemek için en iyi yatırım iyi bir mail altyapısı ve güvenilir, yüksek hızlı bir internet olabilir. Hızlı bir bağlantı ile çalışmanızı daha hızla tamamlayabilir ve gecikme problemlerini önleyebilirsiniz.

 

“Hayır” demekten korkmayın

Gelir gider dengenizi kurduğunuzda çok fazla iş alma hamlesinin hatalarını görmek daha kolay hale gelir. Ek gelir için daha fazla proje üstlenmeyi düşünürseniz eksilerinizi de göz önünde bulundurmanız gerekir. Ek gelir demek her zaman ek stres ve daha kısıtlı zaman demektir. Ruh sağlığınız her bozulduğunda tüm suçu freelance çalışmaya atacak ve freelance çalışmanın eksilerini gözünüzde büyüteceksiniz. Ne istediğinizi iyi tahlil etmelisiniz. Yeni herhangi bir projeyi kabul etmeden önce, programınıza gerçekçi bir şekilde uyup uymayacağını görün. Eğer yeni proje programınıza uymuyorsa reddedin ya da son tarihi, nedenleriyle birlikte kendinize açıklayın. Daha sonra da müşterinize iş teslim tarihi verirken çekinmeyin.

 

Müşteriniz bir ajans da olabilir

Müşteri ile uğraşmak genelde zordur. Bir İstanbul Reklam Ajansı veya Konya Reklam Ajansı’da emin olun iş havuzunu geliştirmek ister fakat havuzu dolduran sadece iş değil, aynı zamanda işe cevap verebilmektir. Bunun için bir freelance ile çalışmak ajans için de geçerli bir yol olabilir.

Önerilen makaleler