İnsan ve Renklerin Dünyası – 1

“Çoğu insanın, renklere verdiği duygusal tepkilerin belirgin bir kısmı doğuştan gelir ve bilinçdışı süreçlerde gelişirken; bir kısmı da yaşanan deneyimler ve öğrenmeler sonucu şekillenir.” (Eiseman, 2000)
Konya Reklam Ajansı

İnsanlarda duygular güçlüdür ve karar verme sürecini yönlendirir. Bir marka eğer müşterileriyle arasında güçlü bir duygusal bağ oluşturmak istiyorsa, marka unsurlarında doğru rengi kullanması gerekir. Renkler, hedef kitlelerin markaya ilişkin algılarında güçlü rol oynamaktadır. Fazla detaylandırmadan bu konudaki temel bilgilere göz gezdirmeye ne dersiniz?

1. Nötral Renkler
2. Sıcak Renkler
3. Soğuk Renkler

1. NÖTRAL RENKLER:
Nötr renkler, beyaz, siyah, gri ve kahverengidir. Genellikle tasarımlarda zemin görevi görür ve daha parlak renklerle birlikte kullanılırlar. Reklamcılık ve Pazarlama alanlarında konsepte göre vaz geçilmez olan bu renklerle biraz daha detaylı bakalım:

Beyaz Renginin Anlamı
Beyaz, birçok kişi için saflığın ve masumiyetin rengidir. Beyaz renk, tüm renklerin pozitif ve negatif yönünü dengeleme unsuru olarak kullanılır. Beyaz rengin amacı denge sağlamaktır çünkü aynı zamanda dürüstlüğün ve adaletin simgesidir. Gelinliklerin beyaz renk olmasının, doktorların beyaz önlük giymesinin temel amacı da budur. Beyaz renk, düşüncelerinizin ve duygularınızın aynı zamanda da tüm enerjinizin arıtılması görevini üstlenir. Psikolojik olarak algılanışında; beyaz renk, eşitliği temsil eder. Sıkıntılardan kurtulmanın aracıdır ve geleceği simgeleyen renktir. Kullanıldığı nesne veya kişinin de güvenilir olduğu izlenimini vermektedir. Özellikle zeminde yer alması markayı ve konsepti daha çok öne çıkartacaktır.

Siyah Renginin Anlamı
Siyah renk, genelde hırsı, asaleti ve tutkuyu temsil eder. İş görüşmelerinde: “Şirketimizde işe başladığınızda size hangi renk araba verelim?” diye sorduklarında “siyah” cevabını verirseniz, sizi hırslı ve yükselmeyi isteyen bir eleman gibi düşünürler. Einstein konsantre olmak için perdeleri siyah, gün ışığı olmayan bir odaya girer ve öyle düşünürmüş. İnsanların bir kısmı siyahın karamsarlığı ve kötülükleri simgelediğini düşünür. Diğerleriyse; sadakati, dayanıklılığı ve bilgeliği simgelediğini savunur. Araştırmalar gösteriyor ki siyah rengi seven birçok kişi özgüveni yüksek, azimli ve kararlıdır. Markalar kendilerini güçlü, prestijli ve esrarengiz olarak göstermek ve ucuz bir marka olmadıklarını tüketicilerine yansıtmak amacıyla ürün ambalajlarında, logolarında veya ofislerinde sıklıkla siyah rengi tercih ederler.

Gri Renginin Anlamı
Gri diplomatik ve ağır bir renktir. Ayrıca gözün en rahat ayırdığı renk olarak bilinir. Hareketsizliği yavaşlığı ve ciddiyeti temsil eder. Gri rengi seven insanlar, genellikle toplumsal olaylardan uzak durmayı tercih ederler. Tutucu ve kuralcı yanları zaman zaman ağır basabilir. İçine kapanıklığa neden olabilir. Neşeli ve aktif insanlar, gri rengi sıkıcı bulabilir. Silahlı Kuvvetlerde her yer griye boyanmıştır. Devlet kurumlarında da her şey gri renktedir. Bu bağlamda ana renkten çok geçiş maksatlı kullanılması uygundur.

Kahverengi Renginin Anlamı
Kahverengi, insanın hızlı hareket etmesini sağlıyormuş. Cansas’da yapılan bir araştırmada, sanat galerisinin duvarlarını değiştirilebilir renklerden yapmışlar. Beyaz ve kahverengi arasındaki farkı ortaya koymak için bir süre duvarları beyaz olarak bırakmışlar. Duvarlar beyazken insanlar yavaş hareket etmişler. Ardından duvarları kahverengi ile değiştirdiklerinde insanların daha hızlı hareket ettiklerini görmüşler. Kahverengi aynı zamanda teklifsiz, rahat bir renktir. Karşınızdakinin resmiyetten uzak hissetmesini istiyorsanız, kahverengi giyin. Gıda sektöründeki firmalar bu rengi sıklıkla tercih eder. Bu nedenle fast-food restoranlarının sandalyeleri ve masaları kahverengi, duvarları ise genelde şampanya rengidir. Buradaki mesaj: Çabuk tüketin! Çabuk gidin!

Önerilen makaleler