İnsan ve Renklerin Dünyası – 2

“Güzel melodiler ve dokunaklı sözler gibi renk de içimizdeki derin duygulardan kaynaklanır.” (J.Wolfrom)
Konya Reklam Ajansı

Renkler hayatımızın her köşesinde yer almaktadır ve anlamları birçok insan için önemlidir. Kültürler arasında farklılık gösterse de antik çağlardan günümüze, renklere bir takım anlamlar yüklenmiştir. Renk spectrumları ve frekanslar, insanları fizyolojik ve psikolojik olarak etkilemektedir. Araştırmalar renk tonlarının ve bunların uyumlarının insan psikolojisi üzerinde etkileri olduğunu göstermektedir. Bu nedenle pazarlama alanının önemli değerlerinden birisi de renklerdir. Bugün sıcak renklere bir göz atalım:

1. Nötral Renkler
2. Sıcak Renkler
3. Soğuk Renkler

Sıcak Renkler Nelerdir?
Sıcak renkler, kırmızı, sarı ve turuncu renklerinden oluşmaktadır. Ayrıca bu üç renge ait geçiş genkleri de bulunmaktadır. Sıcak renkler genellikle enerji verici, tutkulu ve pozitiftir. Coşkunuzu, tutkularınızı ve mutluluğunuzu sıcak renklerle yansıtabilirsiniz.

Kırmızı renginin anlamı nedir?
Kırmızı tayfı iştah açar, kan akışını hızlandırır. O yüzden yemek markalarının logoları genelde bu renktedir. Coca Cola, Pizza Hut, Ülker, Burger King… gibi global markalar logolarında kırmızı rengi kullanmışlardır. Gençliğe yönelen ürünlerde de durum aynıdır. Levi’s, Little Big, Nike ve Puma gibi markalar kırmızıyı tercih etmiştir. Bilinçaltı mesaj, hız ve adrenalindir. Kırmızı, doğa içinde hemen fark edilebilen bir renktir. Polis otolarının lambalarının yarısı kırmızı yarısı mavidir. Bunun nedeni, kırmızı yakından görülebilir, mavi de uzaktan. İnsanlar kırmızı olan bir yerde zaman kavramını unutuyorlar. Bu yüzden gece mekanlarında kırmızı renk kullanılır. Bunun anlamı: Zamanı unutun! Eğlenin!

Sarı renginin psikolojik anlamı nedir?
Sarı geçiciliğin ifadesidir. Aynı zamanda çekiciliği temsil eder. Tüm dünyada taksilerin sarı olmasının nedeni dikkat çeksin ve geçici olduğu bilinsin diye. Bu yüzden dünyada hiçbir banka ambleminde sarı rengi kullanmaz. Sarıyı kullanmak “paranızı yatırdınız ama şimdi unutun” demenin bir yoludur. Sarı geçiciliği ve ölümü hatırlatır. Araştırmalarda sarı renge boyanmış odalarda, çocukların daha çok ağladığı ve yetişkinlerin sinirli oldukları belirlenmiştir. En az pigmente sahip bir renk olduğu için en çok rastlanan renklerden biridir. Aynı zamanda, hızlı tüketme etkileri de vardır. Bu nedenle, alışveriş sitelerinde sıklıkla sarı renk kullanılır.

Turuncu renginin insan üzerindeki etkisi nedir?
Turuncu, dikkat çeken bir renktir. Eğer bir ürün veya markada bu rengi tercih ederseniz bu ürün herkes için imajını verirsiniz. Renklerin anlamları arasında turuncu rengi; mutluluk, cesaret ve canlılık simgeler. Dışa dönük insanların favori rengi turuncudur ve turuncu rengi sosyalleşmeyi temsil eden bir renktir. İnsanlar turuncu renkli kapalı alanlara daha rahat girerler. Bulunduğu grubu sayıca çok gösterme gibi bir özelliği de vardır bu rengin. Hollanda milli takım futbolcusu Ernst Happell da: “Sahada bu turuncu formalarla rakip takımdan daha fazla görünüyoruz” demiştir.

Önerilen makaleler