İnsan ve Renklerin Dünyası – 3

“Akıl; nar, ayva ve portakal gibi geç renk ve koku kazanan bir sonbahar ürünüdür.”
(Ahmet Haşim)
Konya Reklam Ajansı

Bilindiği gibi, renklerin insan psikolojisi üzerinde çok büyük etkisi vardır. Doğduğumuz andan itibaren, özellikle görme duyusunun gelişimiyle beraber, renklere anlamlar yüklemeye başlarız. Güncel bir araştırma sonucunda, çocuklardan daha mutlu ve daha heyecanlı olanların; yüzde 69 oranda kırmızı, sarı ve turuncu renkleri seçtikleri görülmüştür. Biz de tüm seçimlerimizi etkileyen, renkler üzerine, yazdığımız bu dizinin son bölümünde “Soğuk Renkler” konusunu detaylandıracağız.

Soğuk Renkler Nelerdir?
Soğuk renkler; yeşil, mavi ve mor renklerden oluşmaktadır. Genellikle sıcak renklerden daha hafiftirler. Aynı zamanda, suyun ve doğanın renkleridir. Yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkileri vardır. Profesyonel ve iddialı izlenimi vermek için teknik tasarımlarda soğuk renkler kullanılır.

Yeşil rengin anlamı
Yeşil doğallığı temsil eder. Ayrıca yeşil renk güven verir, yaratıcılığı körükler. O yüzden banka logolarında genelde yeşil kullanılır. Bu nedenle otellerin mutfakları yeşille donatılmıştır. Hastaneler de logo ve iç tasarımlarında yeşili tercih eder çünkü rahatlatıcı ve sakinleştiricidir. Yeşil rengin baskın olduğu ortamlarda insanların daha az mide ağrısı çektiği tespit edilmiştir. Renklerin gözdeki bazı sinir hücrelerini kısa süreliğine devre dışı bıraktığı tespit edilmiştir. Yeşil de onlardan biridir. Örneğin araba göstergelerinde yeşil rengin kullanılması tavsiye edilmez. Gece göstergeye bakıp, kafanızı başka tarafa döndürdüğünüzde, kısa süre farklı renkleri algılayamazsınız. Bilimsel araştırmalara göre de insan gözü mavi ve yeşile uzun süre bakamamaktadır. Aynı zamanda cömert olma, paylaşma ve uyumlu olma anlamları da vardır. Yeşil rengini seven ve sıklıkla kullanan kişiler, genellikle, üretken kişilerdir ve çevresiyle uyum içinde olmaktan hoşlanırlar.

Mavi renginin özellikleri
Faber Birren mavinin tansiyonu düşürdüğünü söyler. Araplar ise mavi taşların, firuzenin kanın akışını yavaşlattığına inanır. Nazar boncuğu o yüzden mavi taşlıdır. Mavi kesinlikle sakinleştirici bir renktir. Batı’da intiharları azaltmak için köprü korkuluklarını maviye boyarlar. Amerika’da bir ilkokulda, duvarların rengini beyaz ve turuncudan maviye çevirmişler ve çocukların notlarının yükseldiğini görmüşler. Koyu mavi özellikle lacivert verimliliği, otoriteyi ve sonsuzluğu ifade eder. Dünyadaki birçok markanın logosu mavi renktir. Bankaların da logolarında en çok kullandıkları renk yeşil ve mavidir. Mavi ile büyük olduklarını yeşille de güvenilir olduklarını vurgularlar. Mavi yemek yeme isteğini azaltan bir renktir, bu nedenle fast-food zincirlerinde mavi rengi hiçbir şeyde kullanılmaz. Tüm diyet ürünlerinde de mavi renk ve logo kullanırlar. Süt ve süt ürünleri de sağlıklı olduğu için mavi kullanılır. Mavinin en önemli özelliği çok uzaktan bile fark edilebilmesidir. Buna ek olarak mavi rengin hafıza üzerinde de etkileri vardır. Tükenmez kalemlerin çoğunlukla mavi renklerden oluşması, bilgilerin hafızadaki kalıcılığını artırmaktadır.

Mor rengin insan üzerindeki etkisi
Renklerin psikolojik anlamları arasında mor rengi, uyku problemi çeken kişiler tarafından sıklıkla kullanılır. Bunun nedeni ise uyku getirici etkiye sahip olmasıdır. Aynı zamanda, mor rengini hayal gücü artırma etkisi de vardır. Bu renk genellikle, insan psikolojisini olumlu olarak etkiler. Özellikle asil ruhlu, sanatçı kişiliklerin favori rengi mordur. Mor rengin olumsuz etkileri de vardır. Bazı bireylerde üzüntü hali ve depresyon durumlarını çağrıştıran etkileri de bulunmaktadır. Mor renginin anlamları, mor tonlarına göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin, koyu mor tonları asalet duygumuzu artırır ve sanatsal yönümüzü gün yüzüne çıkarır.

Önerilen makaleler