Başarısızlık Öyküleri

“Başarısızlık, daha bilgece başlama fırsatından başka bir şey değildir.” Henry Ford

Bazı insanlar, bulundukları yere diğerlerinden farklı yollardan gelirler. Belki “olacak olan olur” ifadesi doğrudur. Bunu gerçekleştirecek insanlar inandıkça ve gayret ettikçe tabi.

 

Walt Disney
İlk işi gazete satıcılığıydı. Grafiker olma girişiminde kısa sürede işten atıldı çünkü onda hayal gücü ve yaratıcı fikirden eser olmadığını düşünmüştü patronu.

Oprah Winfrey
Dünyanın en zengin televizyon yıldızı Winfrey, girdiği ilk televizyon kanalından “ekrana uygun olmadığı” için atılmıştı. Çünkü hem çok kilolu hem de zenciydi!

Jack London
ABD’li yazar Jack London’un ilk öyküsü 60 farklı yayınevi tarafından reddedilmişti. Eserlerinin okuyucuya hitap etmediği ve edebi değer taşımadığı kesindi.

Stephen King
Korku edebiyatının ustalarından King’in ilk kitabı 30 ayrı yayınevi tarafından reddedilmişti. Eserleri insanları anlamsız yere geren, kötü kurgulanmış kitaplardı.

Beethoven
Keman çalamadığı için müzik okulundan atılma riskiyle karşı karşıya kalmıştı. Üstelik kulağı da doğru düzgün işitmiyordu. Ondan müzisyen olması imkânsızdı.

Elvis Presley
1920’lerden beri yayın yapan radyo programı Grand Opry’nin menajeri tarafından 1954′te “Senden olsa olsa kamyon şoförü olur” denilerek kovulmuştu.

Luciano Pavarotti
Operanın en büyük yıldızlarından Pavarotti, gençliğinde Türkiye’de seçmelere girmiş ancak beğenilmemişti. Jüriye göre sesi ve müzik kulağı yetersizdi.

Albert Einstein
Öğrenim hayatı hep felaketti. Zurich Polytechnic Üniversitesi, öğrenciliğe kabul etmediği Einstein’ın tüm dünyaya bakış açımızı değiştirecek bir fizikçi olabileceğine inanmamıştı.

Henry Ford
Ford Motor Şirketi’ni kurmadan önce tam beş kez iflas etti. Bir araba yapmak, üstelik bunu seri imal etmeye kalkışmak aptallıktı elbette. T modeline selamlar!

Soichiro Honda
Honda’nın kurucusu Soichiro Honda, Toyota Motor’a başvurduğunda işe alınmamıştı. İki dünya savaşı gören Honda, eşinin mücevherleri satarak ilk prototipi yapabildi.

Akio Morita
Sony’nin kurucusu Morita, en büyük hayal kırıklığını Sony’nin ilk ürünüyle yaşadı. Pirinç pişirici 100 adet bile satmamıştı. Belki de Sony hiç kurulmamalıydı…

Michael Jordan
Basketbolun dev adamlarından biri olan Jordan, gittiği lisenin basketbol takımındaki en kötü oyunculardan birsiydi. İnanılmaz şutlar kaçırıyordu. Yeteneksizdi.

Önerilen makaleler