Birçok İşi Mümkün Olduğunca Otomatikleştirin

Freelance tasarımcı ve geliştiriciler için dikkati dağıtan konulardan biri de işlerin yönetimi (genellikle onları sevmediğimiz için).

Faturaları, evrakları ve sözleşmeleri hazırlamaya, göndermeye kadar, mümkün olduğunca çok sayıda iş fonksiyonunu otomatikleştirmeye çalışın. Böylece bu görevlerden kaçınmak için zaman kaybetmezsiniz. Doğru yazılım ve araçlar, odaklanmanıza ve bu işleri kolayca yönetmenize yardımcı olmada size uzun bir yol katettirebilir.

Yardımcı araç: TermsFeed
Gizlilik politikaları veya şartlar, koşullar gibi temel yasal belgeleri oluşturmanızı sağlar.

Yardımcı araç: Slack
Sohbetlerin ve paylaşımların tek bir yerden yönetilmesi için harikadır, böylece bir grup müşteri mesajı almazsınız.

Yardımcı araç: Invoicely
Müşterileri faturalandırmak ve gelir-giderleri yönetmek için ise Invoicely gibi faturalandırma yazılımlarını kullanın.


Rutin Oluşturun

Her güne o gün için bir planla başlayın. Her freelancer birbirinden farklı bir rutine sahip olabilir, bu yüzden size uygun bir rutin oluşturmak için günlük programlarla oynamak zorunda kalabilirsiniz. İşte örnek bir rutin şu şekilde oluşturulabilir:

  • Günün ilk bölümü: Sosyal medyayı hızlı bir şekilde kontrol edin (iş hesapları) ve gerekli durumlarda gönderileri veya mesajları takip edin. Hızlı bir şekilde e-postlaları kontrol edip yanıtlayın.
  • Daha büyük proje çalışmasına geçin. Henüz taze hissederken en çok beyin gücü gerektiren işlerle başlayın. Çalışma süresi boyunca 1 veya 2 mola planladığınız bu kısımda bir kaç saat çalışın.
  • Öğle yemeği için uzun bir ara verin ya da yürüyüşe çıkın. Günün orta vakti enerji tazelemek için iyi bir vakittir.
  • E-postayı tekrar kontrol edin ve yanıtlayın.
  • Görevleri tamamlamak ve yapılması daha kolay olan işleri yapmak için öğleden sonrasını kullanın.
  • Muhasebe işlerine zaman ayırın. Telefonlara veya müşteri toplantılarına geri dönün ve son bir kez e-maili kontrol edin.
  • Gelecekte ne yapacağını bilerek çıkıp gitmek ve görevlerde ilerlemeye hazır olmak için yarın adına bir plan oluşturun.

Ne yazık ki freelance çalışanların zaman israfı çoğu zaman bilinmiyor. Gerçekten dikkatimiz, ona hiç ihtiyaç duyulmayan yerlerde harcandı.
Doğru araçları kullanmak, doğru çalışma ortamını ve alışkanlıkları oluşturmak, çalışmanız gerektiğinde dikkatinizin dağılmasını önlemek adına çok yardımcı olabilir. Bir Konya Reklam Ajansı veya İstanbul Reklam Ajansı bu tür motivasyonları farklı şekillerde sağlayabiliyor. Fakat freelancer tasarımcılar için işler biraz daha karmaşık olabiliyor.

Eğer bu ipuçları daha fazla iş yapmanıza yardımcı olmazsa freelance olarak iş yerinizi değerlendirmeniz için zaman gelmiş olabilir. Home office herkes için uygun olmayabilir; tüm o küçük şeyler, odaklanmaya çalıştıktan sonra bile sizi hala işten uzak tutuyorsa, birlikte veya paylaşılan bir ofiste çalışmayı aramanın zamanı gelmiş olabilir. Böylece bir sonraki seviyeye profesyonel olarak geçebilirsiniz.

Unutmayın, çalışma saatlerinde daha üretkenseniz, daha sonraki saatlerde işe yetişmek için daha az zaman harcarsınız. Freelance tasarım işini yönetmek söz konusu olduğunda, çok az bir değişiklik yapmak size uzun bir yol katettirebilir.

Önerilen makaleler