Çalışma Saati Sorunsalı

Freelance çalışmak için önce çalışma ortamına dikkat edin

Freelance olarak çalıştığınızda çok fazla dikkat dağınıklığı yaşarsınız. Ofisinize çocuklarınız geldiğinde ya da Facebook gibi zaman harcayan mecralardan dolayı odaklanmaya ve daha fazla verime ihtiyacınız olacaktır. Çözüm ise sorunun içinde.

Doğru Bir Çalışma Ortamı Oluşturun

Eğer freelance olarak evden çalışmak istiyorsanız gerçek bir çalışma alanına ihtiyacınız olacak. Çalışmak için mutfak tezgahını kullanmak ya da yatak odanıza bir masa atmak dikkatinizi dağıtıcı bir işlev görecektir. (İşinize odaklanmaya çalıştığınızda dikkatinizi çekecek 10 başka şey daha bulacaksınız.)

  • Size özel bir çalışma alanı oluşturun (bir kapısı olan ve başka bir şey için kullanılmayan bir oda olsun)
  • Pencereli bir oda olsun. Doğal ışık hem odaklanmanızı kolaylaştıracak hem de ferah hissetmenizi sağlayacaktır.
  • İyi bir sandalye, uygun bir masa düzeni ve sıcaklık ayarıyla ergonomik bir ortam hazırlayın.
  • Çalışma ortamınızı temiz ve düzenli tutun. Her gün son bir kaç dakikayı toplarlamaya harcayın, böylece her gün işe yeni bir alan ile başlamış olursunuz. Kirli alanlar üretken alanlar değildir.

Ofis Saatlerini Ayarlayın

Çalışma saatlerini ayarlamanız ve bunlara aile, arkadaş ve müşterilerinizin uymasını sağlamanız gerekiyor. Mecbur kalırsanız kapıya bir işaret koyabilirsiniz.

Ofis saatlerinin standart sabah 9 akşam 5 olması gerekmiyor (freelance çalışmak çalışma düzeninizde esneklik gerektirecektir). Fakat sizinle kolay iletişim kurabilmeleri için müşterilerinizin çalışma saatlerine uygun düşen çalışma saatlerine sahip olmanız gerekiyor. Konya, İstanbul veya herhangi bir şehrin iş dinamikleri sizi belirli çalışma saatlerine uymaya, hatta müşteriniz bir reklam ajansı ise bu ajansın çalışma saatlerine uyum gösterebilmek adına ajans ile çalışma saatlerinizi koordine etmelisiniz.

Bir iş günü programı ayarlayın ve ona önem verin. Bu, önceden planlanmayan bir molanın veya öğle yemeği saatinin bir parçası olmadığı müddetçe, çocuklar ve eşlerin işyerinde ancak mesai saatleri dışında kalmaları gerektiği anlamına gelir. Bu akışı sağlamak size odaklanmanız gereken alanı sağlamada yardımcı olacaktır.

Telefonlara cevap vereceğiniz zamanlar için ek çalışma süreleri ayarlayın. Her gün hangi aramaları cevaplayacağınıza dair bir program belirleyin ve sesli mesajlara izin verin. Hatta müşterilerinize e-posta ile telefon görüşmeleri için belirlediğiniz zaman aralığını bildirebilirsiniz, böylece aramak için uygun zamanı bilebilirler.

Önerilen makaleler