8 haftada doğaya karışan maske tasarlandı

PENTATONIC’TEN DÜNYADA BİR İLK!

Tamamen dönüşüme uygun yüz maskesi geliştiriliyor.

Pentatonic firmasına göre, dünyada her dakika üç milyon yüz maskesi imha ediliyor ve her birinin yok olması yaklaşık 450 sene sürecek.
Masuku Daily, üreticilerinin sadece 8 hafta içinde doğal olarak ayrışabileceğini söylediği, biyolojik tabanlı malzemelerden yapılmış, tek kullanımlık bir maskedir.
Tasarım ve teknoloji danışmanlığı konusunda uzman olan Pentatonic, “dünyanın ilk” yüksek performanslı, tamamen gübrelenebilir yüz maskesini geliştirdi.

Yüz maskeleri, koronavirüs pandemisinin başlangıcından bu yana, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Fakat tek kullanımlık seçeneklerin çevre üzerinde belirgin bir negatif etkisi var. Masuku Daily modeli, çevre dostu bir alternatif olarak tasarlanmış.

Bileşenleri Yeniden Tasarlandı

Tek kullanımlık sıradan yüz maskeleri gibi, Masuku maskeleri de “cerrahi” ve “düz katlama” stillerine sahip. Ancak şirket, “diğer tek kullanımlık maskelerle aynı malzemeden ama çok farklı bileşenler kullanılarak yapıldığını” iddia ediyor.

Pentatonic CEO’su Johann Boedecker, “Her bileşen yeniden tasarlandı ve belirli performans ölçütleri için seçildi ve doğal olarak parçalanabilir, örneğin bakteriler tarafından metabolize edilebilir” diyor.

Bu özel maskeler, şirketin İngiltere’deki AirLab fabrikasında, son dört yılda yapılan çalışmalarla geliştirilen tescilli bir nano-fiber filtrasyon kumaşından yapılıyor.

Filtrasyonda Anlamlı Oranda Yükselme

Pentatonic, maskede bulunan kumaşın yeni bir elektro-eğirme işlemi kullanılarak geliştirildiğini açıklıyor. Bu süreçte, biyo-bazlı polimerler, yüksek bir elektrik voltajı kullanılarak nano-liflere dönüştürülüyor.

Bu lif oluşturma yönteminin, geleneksel eritilerek şişirilmiş membranlardan 15 kata kadar daha hafif olduğu ve yüz çevresinde daha rahat bir oturuş sağladığı iddia ediliyor.

Ek olarak şirket, filtrasyon verimliliğinde “önemli bir yükseltme” sağladığını söylüyor. Teknoloji, maksimum performans için liflerin “aşırı hassasiyet” ile dağıldığı bir örümcek ağının parçacıkları yakalamasına benzer şekilde çalışıyor.

Masuku maskelerindeki turuncu kulak halkaları, kafa boyutu ne olursa olsun iyi bir uyum sağlamak için biyolojik olarak parçalanabilen iplikle dokunan %100 doğal kauçuktan yapılmış. Bu arada burun klipsi de kâğıt kaplı demir bir telden üretiliyor.

Gerilla Reklamcılık

Global Firmalarda Yeniden Tasarım Yarışı Sürüyor

Yüz maskesine güvenli, pratik ve kolay kullanım eklemeye çalışan tasarımcılar; 2020’de dünya çapında koronavirüs pandemisi başladığından beri, maskelerin nasıl yeniden icat edilebileceğini keşfetmeye can atıyor. Pazardaki rekabet hızla yükseliyor.

Apple, Mercedes Benz, AirPop ve LG gibi büyük şirketler de farklı uygulamalar için kullanılabilecek maskeler üretmek için ekipmanlarını yeniden tasarlamıştı. Benzeri çalışmalar sonucunda ABD merkezli Sum Studiobakteriyel firması ise selülozdan yapılan “büyütülebilir” bir maske geliştirmişti.

Önerilen makaleler